Jesteś tutaj:

O konkursie

Idea konkursu

Ideę Konkursu Wiedzy Liturgicznej zrodziła potrzeba podzielenia się miłością do teologii i liturgii. Dzieło ma na celu: popularyzację teologii liturgii; budowanie środowiska młodych ludzi, dzielących pasję do misterium Boga, celebrowanego w Kościele; a także odkrywanie powołań do służby kapłańskiej. Pomysłodawcą Konkursu jest ks. Szymon Kapłon, obecnie prezbiter Archidiecezji Krakowskiej i moderator Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej RŚ-Ż AK, który jeszcze jako animator liturgiczny Ruchu Światło-Życie, a następnie kleryk Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej organizował pierwsze edycje i wypracowywał koncepcję wydarzenia. Od początku dzieło spotkało się z aprobatą środowiska animatorów liturgicznych Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej, którzy owocnie włączali się w prace nad konkursem.

Pierwsze edycje Konkursu były przeznaczone dla młodzieży z Archidiecezji Krakowskiej, dlatego od pierwszej odsłony w roku formacyjnym 2013/14, wydarzenie nosiło nazwę Archidiecezjalny Konkurs Widzy Liturgicznej (AKWL). Od czwartej edycji (2016/17) w organizację dzieła włączyło się Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. Wtedy także po raz pierwszy konkurs mógł być organizowany przez katechetów w szkołach. Ta przełomowa edycja zgromadziła blisko 400 uczestników. Od tego czasu coraz częściej zdarzało się, iż wśród uczestników Konkursu pojawiali się uczniowie z całej Polski. Kolejne edycje utwierdziły organizatorów w przekonaniu, że dzieło należy rozszerzyć na cały kraj. Dlatego siódma edycja (2019/20) została zorganizowana jako Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Liturgicznej (OKWL), pod patronatem Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski. Niestety, zaraz po finale VII edycji wybuchła globalna pandemia COVID-19, przez co organizacja Konkursu była niezwykle utrudniona. VIII edycja (2020/21) odbyła się jedynie w szczątkowej formie on-line, a następnie dzieło czekało na wznowienie. Dzięki Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej, w 2023 roku, w odpowiedzi na liczne głosy docierające do organizatorów od katechetów, kapłanów, animatorów świeckich i uczniów, którzy dostrzegali potrzebę kontynuacji dzieła Konkurs doczekał się na kolejną edycję, do udziału w której serdecznie zachęcamy. Ufamy, że dzieło, które już przynosi liczne owoce, wśród miłośników liturgii z całej Polski będzie dalej rozwijało się w kolejnych latach.

Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem dzieła lub masz pomysł jak można je jeszcze bardziej rozwinąć, napisz do nas: konkurs@okwl.pl