Najczęstsze pytania od uczestników
Czy to ten sam konkurs wiedzy liturgicznej, co w 2019/20?
Od kiedy ruszają zapisy?
Zapisy na IX edycję Konkursu ruszyły 8.01.2024.
Do kiedy będą trwały zapisy?
Zapisy będą trwały do 27.02.2024.
Dlaczego pierwszy etap trwa dwa dni?
Konkurs 1.03.2024 zostanie przeprowadzony we wszystkich zgłoszonych szkołach, przez katechetów. Chcieliśmy jednak, by Konkurs mógł być również organizowany w salkach katechetycznych, przy parafiach, oraz żeby mogły wziąć również udział osoby u których w szkole i w parafii nie jest zorganizowany Konkurs. Dlatego w sobotę 2.03.2024 w tych wszystkich pozaszkolnych miejscach odbędzie się pierwszy etap, jednak z innymi pytaniami, niż dzień wcześniej, o podobnym poziomie trudności.
Co zrobić, gdy chcę wziąć udział w Konkursie, a nie mam opiekuna?
W takim przypadku istnieje szansa zapisania się jako uczestnik indywidualny, wówczas wiąże się to z pisaniem pierwszego etapu w Krakowie 2.03.2024. Jeżeli ktoś nie posiada możliwości przyjazdu do Krakowa zachęcamy o poproszenie Księdza z parafii, lub Katechety w szkole o zorganizowanie konkursu, wówczas opiekun wypełnia formularz.
Czy konkurs będzie kontynuowany w następnych latach?
Pragniemy, by konkurs od tego roku był regularnie organizowany.
Czy w konkursie mogą wziąć udział kobiety?
Tak. Konkurs nie obejmuje technicznych szczegółów związanych ze służbą przy ołtarzu, ale ma na celu pogłębienie świadomości przeżywania liturgii, dlatego dziewczęta są jak najbardziej mile widziane.
Czy w konkursie mogą wziąć udział uczniowie z klasy piątej technikum?
Tak. Jednak w przypadku uczniów z rocznika ’04 konieczne jest posiadanie ze sobą ważnej legitymacji szkolnej na finale konkursu.
Czy istnieje minimalny wiek, aby móc wziąć udział w konkursie?
Nie ma dolnej granicy wiekowej konkursu.
Co zrobić jeżeli w mojej szkole ani parafii nie jest przeprowadzany pierwszy etap konkursu?
Na początku warto spytać księdza na parafii lub katechetę czy nie zechciałby przeprowadzić dla Ciebie konkursu na miejscu. Jeżeli okazałoby się to niemożliwe zapraszamy do zapisania się na pierwszy etap jako uczestnik indywidualny i przyjechanie do Krakowa. Jeżeli to również byłoby niemożliwe, prosimy o kontakt mailowy – być może uda się znaleźć miejsce w którym organizowany jest pierwszy etap, które będzie Ci odpowiadało 😉
Gdzie szukać literatury?
Wszystkie pozycje na pierwszy etap można bez większych problemów znaleźć w Internecie. Niektóre z pozycji przydatnych na finale są mniej dostępne, dlatego dzięki życzliwości ich wydawców udostępniamy je opiekunom na potrzeby konkursu. Należy się zgłosić do swojego opiekuna, a on powinien wszystko co potrzebne mieć na swojej skrzynce mailowej. W razie potrzeby prosimy o kontakt mailowy.
W jaki sposób można przygotować się do konkursu?
Wszystkie pytania zarówno na pierwszym etapie, jak i na finale bazują w całości na literaturze. Ponadto w tym roku przygotowaliśmy także opracowania trudniejszych fragmentów literatury, które mogą służyć jako pomoc zarówno w przygotowaniach indywidualnych jak i w pracy z opiekunem.
Co należy zabrać ze sobą na finał konkursu?
Każdy z uczestników musi mieć ze sobą dowód tożsamości lub ważną legitymację szkolną. Poza tym wystarczy solidna wiedza, gdyż finaliści mają zapewniony poczęstunek oraz propozycję wykorzystania czasu oczekiwania na wyniki konkursu poprzez zwiedzanie budynku WSD AK.
Czy otrzymam zaświadczenie o byciu finalistą lub laureatem konkursu?
Tak. Każdy finalista i laureat otrzymują pamiątkowy dyplom. W razie potrzeby bardziej szczegółowych zaświadczeń prosimy o kontakt mailowy.
Najczęstsze pytania od opiekunów
Co należy do obowiązków organizatora pierwszego etapu i w jaki sposób można się zgłosić?
Zgłoszenia przyjmujemy za pomocą formularza zgłoszeniowego, w razie problemów z jego wypełnieniem prosimy o kontakt mailowy. Przeprowadzenie konkursu przez katechetę wiąże się z:
Wydrukowaniem pytań wysyłanych na podany przez katechetę adres mailowy
Przeprowadzeniem konkursu dnia 1 marca (piątek) w ramach katechezy lub zajęć dodatkowych, test trwa 20 minut.
Wysłaniem prac do organizatorów pocztą lub dostarczeniem ich bezpośrednio.
Powiadomieniem uczestników o wynikach pierwszego etapu i ewentualnym awansie do finału.
O której godzinie należy przeprowadzić pierwszy etap konkursu?
Z powodów organizacyjnych nie ma wyznaczonej godziny pierwszego etapu. Jesteśmy przekonani o uczciwości zarówno opiekunów jak i uczestników. Ponadto pierwszy etap pełni wyłącznie funkcję eliminacji i jego wyniki nie wpływają na ostateczny wynik finału. Ważne tylko aby konkurs przeprowadzić w odpowiednim dniu, a sugerowaną godziną jest 10:00.
Czy możliwe jest uzyskanie podpisanej delegacji na finale konkursu?
Tak. Każdego kto potrzebuje delegacji prosimy o zgłoszenie tego organizatorom.